Szkolenie dotyczące rozwijania komunikacji.

Zapraszamy na szkolenie:

Rozwijanie komunikacji dzieci z autyzmem i zaburzonym rozwojem mowy.

W trakcie szkolenia przedstawimy skuteczne strategie uczenia umiejętności komunikacyjnych. Przedstawimy podział języka na poszczególne operanty werbalne ze względu na funkcję (powód, dla którego używamy konkretnego słowa). Podział ten umożliwia spójne uczenia umiejętności komunikacyjnych, przeciwdziała tendencji dzieci z zaburzonym rozwojem mowy do schematycznego wykorzystania języka. Pokażemy również strategie uczące naśladowania werbalnego w przypadku dzieci, które nie mają tej umiejętności.

Zakres szkolenia:

1. Deficyty w rozwoju języka dzieci z autyzmem

Główne problemy dotyczące rozwoju języka u dzieci ze spektrum autyzmu (brak mowy, problemy z wyrażaniem potrzeb, nieumiejętność prowadzenia dialogu, echolalia) i wynikające z nich cele uczenia.

2. Operanty werbalne.

• Podział języka ze względu na jego funkcję, w oparciu o zachowania werbalne Skinnera: mandy, takty, reakcje słuchacza, zachowania Intrawerbalne, echowe.
  • Rozwój poszczególnych operantów werbalnych:
  • Rozpoznawanie poszczególnych operantów werbalnych

3. Uczenie funkcjonalnej komunikacji

a/ Wybór umiejętności kluczowych

b/ Trzy podstawowe metody pracy: uczenie w naturalnym środowisku, „przy okazji” i metoda wyodrębnionych prób (uczenie intensywne)

c/ Uczenie bez błędu, uczenie płynności, mieszanie umiejętności opanowanych z uczonymi, właściwy rozkład wzmocnień.

Zajęcia odbywają się w formie wykładów i warsztatów.

Termin szkolenia: 13-14 kwietnia 2024 (sobota 9-15.00 i niedziela 9-14.00)

Miejsce szkolenia: Pruszcz Gdański (szczegóły po dokonaniu zapisu)

Cena: 460 zł od osoby

Zapisy mailowo: poradniarubikon@gmail.com